Jak se pojistit proti rozdrobení majetku vlivem rodinných neshod nebo nepodařených manželství? Jak předat vybudované bohatství dalším generacím? Nebo jak zajistit doživotní rentu? To jsou otázky, které si klade mnoho úspěšných podnikatelů. Nejúčinnějším řešením je nadační fond.

Nadační fondy jednoduše a levně chrání majetek. A zajistí, že se nedostane do nesprávných rukou.

Desítky let tvrdé práce, rozvoje podnikání, rozšiřování byznysu… to vše s hlavním cílem – zajistit natrvalo sebe i své potomky. Jenže podle ankety vysoké školy AMBIS mezi českými dolarovými milionáři 80 procent z nich sice chce firmu předat svým dětem, polovina ale nemá žádný konkrétní plán nástupnictví.

To ale znamená obrovský risk. Představme si například úspěšného podnikatele, který je ženatý a má dvě děti. Pokud nemá sepsanou závěť a ani neřešil úpravu společného jmění manželů, v případě jeho náhlé smrti nastupuje dělení majetku podle zákona. Polovina ze společného jmění manželů připadne manželce a druhá polovina se rozdělí mezi manželku a děti. Takové uspořádání nemusí ale odpovídat představám většiny lidí.

Při dělení podle zákona totiž dál hrozí rozdrobení majetku – například sňatkem či dalším vztahem ovdovělého partnera nebo nepovedeným manželstvím některého z dětí, kdy se může velká část původního jmění ocitnout mimo původní rodinu. Změny v rodinných vztazích byly ostatně také na prvním místě mezi největšími hrozbami pro byznys ve studii společnosti Deloitte, která se ptala podnikatelů napříč Evropou. A to nemluvíme o schopnosti nejen mladších, ale i dospělých dětí úspěšně obstát při tzv. majetkovém nárazu.

Co se stane, když…

A když domýšlíme do extrému, je tu ještě jedna obava, na kterou nikdo určitě nechce ani pomyslet. Co se stane, když najednou tragicky zemřou oba rodiče? Kdo se postará o děti a další členy rodiny, kdo jim předá informace, ideje, vztahy? I na taková rizika se však lze připravit.

Výhodou je, že české právo k tomu už přes deset let nabízí efektivní možnosti. Nový občanský zákoník v roce 2014 zavedl množství nástrojů ke správě vlastního majetku. I když jsou představy a situace každé rodiny individuální, dlouhodobě doporučujeme v zahraničí osvědčenou kombinaci rodinného holdingu a nadačního fondu či jiné formy fundace. Dají se totiž flexibilně upravovat podle potřeb a přání rodinných příslušníků a jejich výhodou je i zachování funkčního rodinného byznysu. Nadační fond funguje jako záchranná síť pro rodinný majetek a holding se stane takovou malou soukromou bankou.

Po zaparkování rodinné firmy v holdingu je někdy také výhodné rozdělit ji na dvě části. První bude dál rozvíjet primární byznys a do druhé přejde neprovozní, nejčastěji nemovitý majetek společnosti. Do takové rodinné banky pak prostřednictvím dividend tečou peníze, které je možné bez daňové zátěže investovat dál. Nebo je třeba následně použít pro čerpání renty. To vše v kombinaci s rozumným využitím metod mezinárodního rozložení rizik vytváří velmi solidní bezpečnostní blok pro překonání řady rodinných i obchodních rizik.

Rodinná ústava a fiduciární správa

Všechno pak zastřešuje rodinná fundace v podobě trustu, nadačního či svěřenského fondu. Její zakládající listina se podobá rodinné ústavě – jako její tvůrce do ní můžete vepsat principy a hodnoty, které chcete, aby v rodině zůstaly po další generace. Zapsat sem můžete i pravidla pro čerpání peněz a předávání majetku.

S dohledem nad jejich dodržováním může pomoci také instituce profesionálního fiduciárního správce ze skupiny kanceláře HAVEL & PARTNERS a rodinné kanceláře ONE FAMILY OFFICE, která disponuje mimořádně zkušeným týmem profesionálů s dostatečnou časovou kapacitou a rozsáhlou expertizou v oblasti dlouhodobé správy majetku.

Nastavená pravidla by vždy měla být výsledkem diskuse generace zakladatelů a nástupníků. Jejich pohledy se totiž mohou lišit. A není pro děti nic horšího, než když dostanou třeba několik set milionů nebo když je rodiče tlačí do zapojení do byznysu, který jim není blízký. Víme o řadě případů, kdy to dopadlo velmi špatně. A stačila k tomu třeba jen jedna unáhlená svatba.

Klientům proto doporučujeme řešení v podobě nadačních fondů (či jiných typů fundace), kde lze libovolně nastavit jízdní řád pro všechny případy. Jde například o pravidlo, že po vaší smrti se z dětí nestanou rovnou vlastníci, ale správní rada jim bude vyplácet peníze, které jim zajistí důstojný život, zaplatí vzdělání nebo koupí startovací byty… Nerozdělí se vše najednou, aktuální majetek tak podpoří další generace a zbyde i na filantropii. Lze nastavit i pravidla, aby se mezi podílníky a beneficienty nedostali lidé mimo rodinný kruh, u kterých si to nepřejete.

Děti ale nemusí stát jen pasivně stranou. Můžou rozhodovat třeba o části investic. Možností a kombinací je spousta. Spravování rodinného bohatství navíc bývá pro nástupnickou generaci o dost atraktivnější než řízení původního byznysu, ke kterému nemají vztah. Ne každého totiž láká třeba vedení továrny.

Základní radou také je začít řešit tyto záležitosti včas. V období manželské pohody své vize a představy sladíte celkem snadno. Úplně jinak se dohoda rodí, když je vztah v krizi. A o tom, jak rodinu mohou zasáhnout tragické události, nechce přemýšlet teprve nikdo. Řešením těchto záležitostí předem a s klidnou a chladnou hlavou rozhodně ušetříte rodině do budoucna spoustu náročných chvil.

Vůle zakladatele, kterou nelze obejít

Principy vepsanými do „rodinné ústavy“ se totiž nadační fond musí řídit i po smrti zakladatele. Klienti často při zakládání nadačního fondu chtějí zamezit tomu, aby jejich děti firmu při první příležitosti prodaly. Ale zároveň jim v exitu nechtějí zabránit navždy. Taková opatření zakotvujeme do „rodinných ústav“ často. Je například možné přidat podmínku externího ocenění a stanovení hranice, pod kterou bude prodej zakázaný.

Nadační fond v sobě vždy spojuje trvalost i flexibilitu. Vůle jeho zakladatele je neměnná, ale v rámci pravidel, která nastavil, jdou změny jednoduše vyřešit u notáře. Po zakladatelově smrti o nich rozhoduje rada složená z členů rodiny a profesionálního správce – vždy ale podle pravidel nastavených zakladatelem.

Tato flexibilita je jednou z výhod rodinné nadace ve srovnání se svěřenským fondem, o kterém bonitní Češi často uvažují. Svěřenský fond se totiž zpravidla mnohem obtížněji ovládá. Majetek v něm de facto zavřete a pravidla hry můžete později měnit zatím jen s přivolením soudu. V čele svěřenského fondu také nemůže stát sám zakladatel ani nikdo další, kdo z něj čerpá peníze. Svěřenské fondy proto používáme primárně tehdy, když chce klient věci zakonzervovat a nedopustit jakékoliv změny.

Na trhu v tomto oboru působíme už od roku 2008 a pracujeme pro třetinu nejbohatších Čechů a Slováků. Vytvořili jsme stovky trustů a nadačních a svěřenských fondů, které mají pod správou více než 180 miliard korun.

České řešení, zahraniční fondy

Jinou, mezi movitými Čechy často propagovanou možností je zřídit si nadaci v Lichtenštejnsku. Taková varianta má ale oproti českému řešení několik nevýhod.

V Lichtenštejnsku funguje rigidní systém, v rámci něhož český klient nemůže nadaci řídit sám, navíc musí překonávat jazykovou bariéru a nemůže využít globálních poradenských služeb. Lichtenštejnský trh je obsazený několika poradenskými kancelářemi, které si účtují vysoké odměny.

Naopak české řešení je levnější a jednodušší. V zakládání nadačních fondů tu nejsou téměř žádné bariéry. Na rozdíl od zahraničních úprav neexistuje ani žádná minimální výše majetku. A i na osoby správců u nás klade zákon minimální požadavky; sám zakladatel tak může nákladově efektivně řídit domácí nadaci a v rámci českého fondu spravovat i zahraniční majetek. Přitom může využívat robustní servis renomovaných zahraničních privátních bankovních domů včetně těch švýcarských.

Nadační fond jako trvalý odkaz

Pokud se podíváme na žebříček nejbohatších českých rodin, tak se prakticky každá z nich věnuje dobročinnosti. Nejde jen o jednorázové dary. Často se jejich nadace zaměřují na vybrané oblasti, které systematicky podporují, protože jim jsou blízké, ať už jde třeba o vzdělání pro děti ze znevýhodněného prostředí, paliativní péči či jiné oblasti.

Právě rodinná filantropie může být další funkcí nadačního fondu. Dlouhodobá podpora nadějných českých vědců nebo sportovců či čehokoli jiného, co je zakladateli a jeho rodině blízké, tak může přetrvat do dalších generací.