Rok 2025 přináší pro podnikatele nejvýznamnější změny v oblasti daně z přidané hodnoty za poslední roky. Zasahují nejen plátce DPH, ale i firmy, které teprve plátci budou. Spadáte do této kategorie? Připravili jsme přehled daňových novinek, které by vám neměly uniknout.

Změny se dotýkají registrace k DPH, nároků na odpočet i nových pravidel týkajících se nemovitostí.

S příchodem nového roku nastaly v oblasti daní rozsáhlé změny, přičemž samotná novela zákona o DPH má 460 bodů. Na co by si podnikatelé měli dát pozor? Kvůli novele je třeba pečlivěji sledovat obraty, závazky po splatnosti i lhůty pro uplatnění nároků na odpočet.

Změny v registraci plátců DPH

Předchozí praxe počítání obratu pro registraci k DPH se od ledna podstatně mění. Pokud jste dosud nebyli plátci, sledovali jste, zda nepřekročí váš obrat 2 miliony Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců. Pokud jste limit překročili, museli jste do 15. dne následujícího měsíce podat přihlášku k registraci a od 1. dne druhého měsíce následujícího po měsíci překročení limitu jste se stali plátcem.

Nyní se ale kromě obratu 2 miliony Kč sleduje i obrat 2 536 500 Kč. Jde o limit 100 tisíc eur vycházející z unijního práva. Oba obraty se počítají vždy za kalendářní rok, nikoli za libovolných 12 po sobě jdoucích měsíců. A nově mohou nastat v podstatě dva scénáře. Pokud překročíte obrat 2 miliony Kč, ale nedosáhnete na vyšší limit 2 536 500 Kč, nestáváte se plátcem DPH ihned, ale až od 1. ledna následujícího roku. Dobrovolně se ale můžete registrovat dříve.

Pokud však do konce roku překročí váš obrat 2 536 500 Kč (tedy hranici 100 tisíc eur), stáváte se plátcem DPH hned následující den. Přihlášku musíte podat do 10 pracovních dnů.

Ukažme si to na příkladu: S firmou dosáhnete 10. února 2025 obratu 2 200 000 Kč, pak musíte do 10 pracovních dnů, tedy do 24. února 2025, podat přihlášku, ale plátcem se stanete až od 1. ledna 2026. Pokud ale 6. června 2025 překročí váš obrat 2 600 000 Kč, tedy vyšší hranici, stanete se plátcem už k 7. červnu 2025 a musíte podat doplňující přihlášku do 20. června 2025.

Režim pro malé podniky

Pokud plánujete obchodovat i v jiných členských státech EU, novela zavedla možnost registrovat se do režimu pro malé podniky. To můžete udělat, pokud jste nepřekročili obrat v tuzemsku a v Evropské unii v celkové výši 2 536 500 Kč. Cílem je narovnat podmínky a snížit administrativní zátěž v souvislosti s nutností registrovat se k DPH v jiném státě EU.

Pro vás jako českého podnikatele to znamená, že pokud by vám v budoucnu vznikala povinnost zaregistrovat se k DPH v jiném státě Evropské unie (např. z titulu drobného prodeje zboží nebo služeb menší hodnoty v daném státě), můžete se dobrovolně předem registrovat přes český finanční úřad do režimu pro malé podniky, a tím se vyhnout standardní DPH registraci.

Bude nicméně nutné sledovat a pravidelně reportovat váš obrat. Veškeré transakce do překročení daného obratu budou považovány za osvobozené plnění bez nároku na odpočet. Ale pozor – v současné době není výše obratu pro režim pro malé podniky jednotná ve všech státech, proto před registrací do tohoto režimu vždy doporučujeme ověřit si předem obrat a podmínky využité u tohoto nového režimu v konkrétní zemi.

Opravy základu daně

Novela mění také pravidla pro opravu základu daně. Do konce roku 2024 jste měli na opravu základu daně a výše DPH lhůtu 3 roky, ale ta se teď prodlužuje na 7 let (nicméně u záloh zůstává tříletá). Jde o reakci na běžnou dodavatelskou praxi, kdy záruky na produkty často přesahují 3 roky.

Opravy základu daně se budou muset provádět i v případě, když přestanete být plátcem DPH, a to ve lhůtě 7 let od uskutečnění plnění (resp. 3 roky od poskytnutí zálohy). Oprava se provádí v dodatečném daňovém přiznání a následném kontrolním hlášení za poslední zdaňovací období před zrušením registrace.

Zkrácení doby pro nárok na odpočet

Naopak pro plátce spíše negativní změnou je nově zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet z tří let na dva roky. Tato dvouletá lhůta začne běžet od konce kalendářního roku, kdy mohl být odpočet poprvé uplatněn. To pro vás znamená, že pokud například nakoupíte zboží a obdržíte daňový doklad v únoru 2025, nárok na odpočet můžete uplatnit nejpozději v přiznání k DPH za zdaňovací období prosinec 2027.

Podle důvodové zprávy v téměř 99 % případů plátci uplatňují odpočet daně v prvním nebo v druhém daňovém přiznání, ve kterém lze tento nárok uplatnit. Podle předkladatelů novely by tak zkrácení lhůty nemělo plátce významně ovlivnit. Na druhou stranu správce daně bude mít větší časový prostor pro případnou kontrolu a doměření daně.

Opravy odpočtu po zrušení registrace k DPH

Stejně jako u opravy základu daně je dále zachována i povinnost opravit odpočet DPH po zrušení registrace k DPH, pokud by u vás jako plátce povinnost opravit odpočet byla. Oprava se opět provede v dodatečném daňovém přiznání a následném kontrolním hlášení za poslední zdaňovací období před zrušením registrace.

Odpočet DPH u závazků po splatnosti

Nová úprava si klade za cíl motivovat dlužníky k včasnému plnění závazků. Odběratelé budou totiž muset vrátit nárok na odpočet DPH u závazků, které nebyly uhrazeny do 6 měsíců po splatnosti. Pokud plátce následně svůj závazek uhradí, bude oprávněn nárok na odpočet DPH opět uplatnit. S touto novou povinností bude spojena dodatečná administrativa, jelikož jako plátci budete muset výše uvedenou lhůtu sledovat.

Zdanění nemovitostí

Další změny v oblasti DPH pak nastanou od 1. července 2025 a budou se týkat zejména nemovitostí. Od účinnosti těchto změn bude docházet ke zdanění staveb DPH pouze při prvním dodání nebo při prvním dodání po podstatné změně (přestavby či rekonstrukce), a to jen pokud k prodeji dojde do 23. měsíce následujícího po měsíci dokončení stavby. Po uplynutí této lhůty bude prodej staveb osvobozen od DPH.

S tím souvisí snížení prahu, co je a co není právě tou podstatnou změnou stavby. Za tu nová úprava považuje veškeré stavební úpravy, které zvyšují hodnotu stavby, přitom ale náklady na ně musí převýšit 30 % prodejní ceny. To znamená, že se u dodání rekonstruovaných staveb zřejmě častěji setkáme s uplatněním DPH na výstupu.

Odpočet DPH u luxusních vozů

Změny budou postupně nabíhat i v dalších oblastech. Například od 1. ledna 2027 dojde ke změně u nároku na odpočet luxusních aut. V současné době platí maximální limit pro nárok na odpočet DPH při pořízení automobilu ve výši 420 000 Kč. Při sazbě 21 % to odpovídá DPH na vstupu vypočtené ze základu daně ve výši 2 000 000 Kč. Pokud si tedy jako podnikatel koupíte auto, jehož pořizovací cena bez DPH přesahuje 2 000 000 Kč, budete si moci uplatnit nárok na odpočet pouze do částky 420 000 Kč a veškerá zaplacená DPH nad rámec této částky zůstane vaším nákladem.

Tato neodpočitatelná DPH představuje pro podnikatele značnou finanční zátěž. Po konzultaci s výborem pro DPH dospěl i zákonodárce k závěru, že tato úprava by neměla být trvalá, a navrhuje se její zrušení po třech letech, tj. právě k 1. lednu 2027.